Máte pevnú väzbu?
Tento článok stručne a vecne načrtne čo to o knihárskych väzbách, ktoré používame v našej dielni. S niketorými ste sa už možno stretli, iné budú pre Vás zaujímavou novinkou.

Názov je umelo vytvorený. V angličtine sa pre túto väzbu zaužívalo pomenovanie tzv. long stitch, čo v preklade znamená dlhý steh.
V našej dielni sa s ňou môžete často stretnú, nakoľko ju používame výhradne na kožené zápisníky, ktorých obal je prírodná hladenica (bravčová koža).
Pri tomto druhu väzby sa nepoužíva na zápisník nie je aplikované žiadne lepidlo, je to čisto prírodný produkt (ak nerátame výrobu papiera v továrni).
Každý takýto zápisník je vždy originál. Z pravidla i keď zákazník chce vyrobiť zápisník, ktorý uvidel z našej dielne, vždy sa snažíme držať dásady - only one - len jeden kus, preto medzi všetkými našimi zápisníkmi nenájdete 2 rovnaké kusy, len podobné, minimálne v niektorých detailoch sa odlišujúce.
*na fotografii kombinovaný zápisník zo série "koža & papier"; na chrbte zápisníka (koža) sa nachádza dlhý steh jednou niťou, to znamená, že cez arch papierov prechádza niť len jedenkrát zhora nahol, pričom pri výrobe používame aj dvoma niťami (niť väzby je vedená cez jeden arch zhora nadol a späť), kedy chrbát s väzbou je s niťami aj v miestach, kde na fotografii je prázdne miesto).

Najčastejšie využívaná väzba v knihárstve s dlhou tradíciou. Poznali ju už Byzantský pisári, ktorý vytvárali krásne kódexy, časom sa i ona sama formovala a má svoje verzie.
Názov "franczúzska" je pravdepodobne odvodený, keď forma tejto väzby nabrala takmer dnešnú podobu, v období karolínskej renesancie, z čias vlády Karola veľkého, ktorého ríša sa rozpínala i na území dnešného Francúzska.
Karolínska renesancia sa označuje obdobie snahy obnovy antických hodnôt a kultúry z čias slávy starovekej Rímskej ríše, takže nečudo, že po byzantských kódexoch (Byzatská ríša nadväzovala tiež na tradície RR) sa táto väzba ujala i vo Francúzsku a prídomok "francúzska" jej ostal dodnes.

História "belgickej väzby" nemá až také dlhé trvanie. Tento druh má dnes len 34 rokov. Vymyslela ju Anne Goy, belgická knihárka, keď hľadala niečo podobné vzhľadom japonskej väzbe ale zároveň aby sa dala otvoriť do roviny ako klasické knihy.
Svojím vzhľadom je mierne podobná koptskej väzbe, avšak chrbát väzby je prekrytý a samotné väzy nie je vidieť. Viditeľné "nosné" nite väzby, na ktorú sa viažu archy strán, dodávajú zápisníkom či knihám viazaným touto väzbou charakteristický punc.

Najčastejšie využívaná ručne šitá väzba medzi portáloch so zameraním na handmade tvorbu. Vzhľadom i šitím je medzi ostatnými typmi väzieb najjednoduchšia.
Jej korene môžeme nájsť v Egypte približne v polovici 2. storočia po Kristovi. Tento typ väzby kníh sa využíval hlavne na šírenie nového náboženstva - kresťanstva, preto sa rozšírila takmer do celej Európy.
Zaujímavou čaštou dejín tejto väzby je, že pre bežných Rimanov bola kniha viazaná kotskou väzbou (už v minulosti vzhľadom a proporciami podobná dnešnej) formou barbarstva a nekultúrnosti. Odmietali ju používať a uprednostňovali zvytky.

Najnovšia väzba v repertoáry dielne, viac menej vymyslená mnou, nie samozrejme na svete novinka, ale postup vyhotovenia som si musela inštruovať sama, nakoľko nikde som sa o ňom nedočítala, len videla.
Jedna z najviac náročných väzieb na čas, nakoľko je nutné najprv pri viazaní samotnej väzby vytvoriť si akúsi osnovu a po zviazaní sa ďalšia niť do nej vtkáva alebo vpletá, čím vzniká šachovnicový vzor.

Tento typ väzby vychádza čínskeho tradičneho kníhviazačstva. Základná japonská väzba odsahuje 4 dierky, cez ktoré rôznymi spôsobmi prevliekania nití vytvára väzba. Jej rôzne modifikácie sa stali v knihárstve veľmi obľúbenou a jednoduchou formou vytvárania zápisníkov, nakoľko na základné jednoduché typy väzieb nie je potrebná odborná zručnosť, či už k príprave sadzby alebo samotného šitia väzby, nakoľko sa prešíva cez predpripravené dierky celý knižný blok naraz.
Na obrázku sa nachádza svadobná kniha, ktorá je viazaná touto väzbou saténovou stuhou cez 9 dierok.




